Atatürk
“İşimiz Gücümüz Kapaklı”
Atatürk

KARNE KONUSUNU DEĞERLENDİRMEK

KARNE KONUSUNU DEĞERLENDİRMEK

Dönem ya da yıl sonu gelip karneler gündeme gelmeye başladığında bazı aileler heyecanlı bazıları aşırı kaygılı olur. Aileler ve çocuklar bu durumda yoğun kaygı yaşarlar. Bunun sebebi ise anne-babanın karnedeki değerlendirmeye verdiği tepkidir.

Öncelikle çocuklarınızı her zaman ve her durumda koşulsuz olarak sevdiğinizi, kabul ettiğinizi ve değer verdiğinizi hissettirmelisiniz. Böylece çocuklarınız karnelerindeki notların, sizin onlara duyduğunuz sevgi, güven, kabul ve değeri asla değiştirmeyeceğinin bilincinde olurlar.

Karnede ki notlar kişilik özelliklerinden bağımsız olarak değerlendirilmeli, düşük bir not için “tembelsin, başarısızsın, buna layıksın, hak etmiyorsun” gibi ifadeler kullanılmamalıdır. Çocukları, kardeşleriyle, arkadaşlarıyla ya da yaşıtlarıyla kıyaslamak onun özgüvenini zedeleyeceğinden bundan kaçınmalı ve her çocuk bireysel olarak değerlendirilmelidir.

Karne çocukların başarılarını gösterir fakat tek gösterge değildir. Okul tarafından verilen karne aileye yol göstericidir. Karne; aile için Çocuğun okul hayatı, notlarının takibi, desteğe ihtiyacı olduğu alanlar, başarılı olduğu alanların değerlendirilmesi açısından önemlidir. Bu değerlendirmeler açısından bakıldığında karne aileler için bir övünç ya da utanç kaynağı haline getirilmemelidir.

Ne kadar olumsuz bir karneye sahip olsalar bile asla şiddete başvurulmamalıdır. Ceza vermekten kaçınıp, suçlayıcı olunmamalıdır. Çocuğun önce iyi notları vurgulanıp tebrik edilmeli, ardından başarısız notları üzerinde durulup iyileştirme yönünde çalışmalar yapılmalıdır.

Tatil çocukların dinlenmesi için önemlidir. Tüm tatil boyunca ders çalışmaya zorlanmamalı, eğlenme, dinlenme ihtiyaçları giderilmelidir.

AİLELERE ÖNERİLER

Çocuğunuzla birlikte tatilin nasıl değerlendirileceği ile ilgili bir plan yapın.

Çocuğunuzla daha çok vakit geçirerek paylaşımlarınızı arttırın.

Günde en az bir saat sesli okuma yapmaları faydalı olacaktır. Bu okuma çalışmalarını dakika tutarak ilk günden son gün arasındaki okuma hızlarındaki farkı tespit ederek eğlenceli hale getirebilirsiniz.

Çocuklarınızı, geliştirmenin en hızlı olduğu bu dönemde sportif faaliyetlere yönlendirebilirsiniz.

Büyük bir yapboz alın, yapmaya başlayın.

Sinemaya veya tiyatroya gidin.

Akrabalarını ziyaret edin.

Birlikte kek, kurabiye yapın.

Yıldızları izleyin, hayal kurun.

Doğa yürüyüşüne çıkın.

Origami yapın.

Sokak hayvanlarına bir suluk yapın.

Sokak hayvanlarını besleyin.

Doğa ile iç içe olun.

UNUTMAYIN; Çocuklarınızın planlı ve verimli bir tatil geçirmesi onları başarıya bir adım daha yaklaştıracaktır.

Son Düzenleme Tarihi: 01 Aralık 2019 | 19:49:36
Paylaş
°
23 Mayıs Pazartesi
Nöbetçi Eczaneler