Atatürk
“İşimiz Gücümüz Kapaklı”
Atatürk

DİSLEKSİ

DİSLEKSİ

3 ile 3 ü neden toplayamıyor?, Niye okulda iyi değil?, b ve d harfleri arasındaki farkı göremiyor mu? Dede yi neden bebe okuyor? Çok iyi bir çocuk , çok çalışıyor ama neden yapamıyor? Onlar okulda başarısız ana zeki çocuklardır. Bu çocuklar ‘su’ yu ‘us’ diye okuyabilirler. ‘83’ ü ‘38’ yazarlar. P yi d, d yi b yazarlar. Ödevlerini tahtadan defterine geçiremeyebilirler.

Hiç bilmediğiniz dilde bir kitap, dergi ya da gazete alın. Onu okumaya çalışın. Okuyabildiniz mi? Okuyamazsınız, çünkü ordaki yazılar sizin için bir şey ifade etmiyor. İşte disleksisi olan bir çocuk içinde gördüğü harfler, heceler, kelimeler cümleler bir şey ifade etmiyor ve o yüzdende okuyamıyor olabilir.

DİSLEKSİ NEDİR?

Çocuklar 1. Sınıfa başladıkları zaman öğrendikleri ilk şey harfleri tanımak ve okumak olur. Öğrenme bozukluğu yaşayan bireylerde, öğrenmeye yardım eden zihinsel organizasyon bazı bakımlardan yeterli değildir. Okuyamazlar, yazamazlar, matematikte zorluk yaşayabilirler ancak zeka düzeyleri ile ilgili bir problem yoktur. Anne baba tarafından okuyamadıkları veya yazamadıkları için zeka düzeylerinden kuşku duyulur.

Öğrenme bozukluğunun ortaya çıkmasında bir çok sebep vardır. Doğum öncesi ( yetersiz beslenme,annenin geçirdiği enfeksiyon,ilaç kullanma), doğum sırasında(zor doğum), doğum sonrasında ( erken yaşta ateşli hastalık, başa hızlı darbe) ve kalıtsal (ailede öğrenme bozukluğu olan kişilerin olması).

DİSLEKSİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

1)      Okumayı öğrenirken zorluk yaşama

2)      Okuma hızının beklenilenin altında olması

3)      Harfleri birbirine karıştırma (b,d,p gibi)

4)      6-9,3-8,7-4 gibi rakamları birbirinden ayırt etmede zorluk

5)      Okumada zorlanma

6)      Yazmada zorlanma

7)      Çarpım tablosunu ezberlerken veya ritmik sayarken zorlanma

8)      İmla kurallarına uygun yazmakta zorlanma

Öğrenme güçlüğü yaşayan çocuklarda akademik başarısızlık yanında sosyal ve duygusal güçlükler de gözlenmektedir. Sınıf ortamında arkadaşlarının içinde okuma yazma matemetik gibi becerilerde hatalar yapan çocukların öz güven duygusu azalır, buna bağlı olaraka ders çalışmayı reddetme,okula gitmek istememe gibi davranışlar gözlenebilir.

Son Düzenleme Tarihi: 14 Ekim 2019 | 20:33:35
Paylaş
°
30 Haziran Perşembe
Nöbetçi Eczaneler