A- A+

Pınarça İçme Suyu Arıtma Tesisi ve Terfi Hattı Düzenlenen Törenle Hizmete Açıldı

06.12.2017 - Kapaklı Belediyesi


Guncel

TESKİ ve Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi işbirliğinde yapılan Pınarca İçme Suyu Arıtma Tesisi ve Terfi Hattı, düzenlenen tören ile hizmete açıldı. 5 Aralık 2017 Salı günü saat 14:00’da Pınarca Mahallesi’nde düzenlenen törene Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Kapaklı Belediye Başkanı İrfan Mandalı, Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, TESKİ Genel Müdürü Şafak Başa, Siyasi Parti Temsilcileri, Muhtarlar, STK Başkanları ve vatandaşlar katıldı.

”İNSANİ TÜKETİM YÖNETMELİKLERİNE UYGUN”

Düzenlenen açılış programının ilk konuşmacısı TESKİ Genel Müdürü Şafak Başa oldu. Su Arıtma Tesisinin Pınarça’yı büyük bir su sorunundan kurtardığını dile getiren Başa, ”TESKİ Genel Müdürlüğü kurulduğu günden beri, en önemli görevi olan halkımıza sağlıklı içme suyu ulaştırmak noktasında çok önemli yatırımlar yapıyor. Sadece içme suyunda değil, kanalizasyon ve atık su arıtma tesisleri konusunda gerçekleştirdiğimiz yatırımlarla yeni kurulan su idare kurumları arasında örnek bir duruma gelmiş bulunmaktayız. Kapaklı, bizim yeni kurulan ilçelerimizden bir tanesi ve yine onun çok önemli bir mahallesi olan Pınarca mahallemizin de kurulduğu günden beri su ile ilgili şikayetleri tarafımıza iletilmiştir. Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımız ve İlçe Başkanımızın istekleri üzerine arkadaşlarımızla buraya geldik. Hiç unutmuyorum bir gün mahallemizin kahvesinde muhtarımızla görüştük. Buradaki suda olan problemi bize anlattılar. Ve gerçekten içme suyu noktasında sıkıntılar olduğu ve sudaki parametrelerin uygunsuzluğunu biz de tespit ettik ve bu sorunu nasıl çözebiliriz, Pınarçamıza sağlıklı içme suyunu nasıl getirebiliriz diye çalışmaya başladık. Plan proje ve arıtma tesisleri dairemiz çalışmalara başladı. Buraya güzel bir arıtma tesisi yapılması konusunda karar kıldık, ihalesini yaptık. Ve çok kısa bir süre içerisinde bugün açılışımızı gerçekleştiriyoruz. Pınarca Arıtma Tesisimizin kurulmasının ana sebebi bu mahallemizdeki içme suyundaki demir-mangal ve parametrelerin bozukluğu. Kurduğumuz bu tesisle beraber, bugün itibariyle mahallemize verdiğimiz içme suyu insani tüketim suyu hakkındaki yönetmelere tamamen uygun hale gelecek.” ifadelerini kullandı.

TESİSİN FİYATI 1 MİLYON 95 BİN TL

 

Konuşmasının devamında tesis hakkındaki teknik bilgileri de paylaşan Başa, ”Elektrik kesintileri bu bölgede sıklıkla yaşanıyor, bu sorunu da ortadan kaldırmak için derin su kuyusuna ve arıtma tesisine jeneratör kurulumu yapılmıştır. Yani elektrikler kesilse bile bu bölgede tesisimiz 7/24 hizmet verebilecektir. Aynı zamanda arıtma tesisimizin debisi 1.296 metreküp/gün olarak vatandaşımıza hizmet verebileceğiz. Bu iş için ne kadar bir para harcadık? Toplamda KDV hariç 928.512 Lira. Yani KDV’yi de dahil ettiğimizde 1 milyon 95 bin TL, yani eski parayla sizlerin sağlıklı içme suyuna kavuşabilmesini sağlamak için TESKİ olarak 1 milyonun üzerinde bir yatırımı gerçekleştirmiş bulunuyoruz.” dedi.

SU SORUNUMUZ ÇÖZÜLDÜ

Törende konuşan Pınarca Mahalle Muhtarı Özkan Bozkaya, Pınarca’nın diğer sorunlarından da bahsetti. Bozkaya, ”Pınarca Mahallemizin sorunları her zaman fazlaydı. Su sorunumuz çözüldü. Kapaklı – Pınarca arasında olan bazı yollarımız ve kaldırımlarımız var. Bir de Pınarca-Çerkezköy girişi ile Kapaklı-Pınarca girişi çıkışı araçlar çok hızlı geçmekte. Bunları daha önceden de sizlere söylemiştim, yeniden söylüyorum. Bunlara en kısa zamanda engel konulmasını istiyoruz. Defalarca söylediğimiz halde araçlar yüklü geçiyor ve yapılan yollarımızı ne kadar tadilat yapılsa dahi maalesef çok kısa bir zamanda çökertiyor.” diyerek yetkililerden çözüm istedi.

İKİZGÖLLER İHALEYE ÇIKIYOR

İkizgöller Mesire Alanı’nın ihaleye verileceğini ve daha modern bir hale geleceğinden de bahseden Mandalı, sözlerine şu şekilde devam etti; ”Bu arıtma tesisinin bütçesini de Genel Müdürüm açıkladı, 1 milyon liranın üzerinde bir rakama tekabül ediyor. En önemli konulardan bir tanesi Sefaalaan’a ulaşma imkanınızın olmayışıydı. Sağolsun Büyükşehir Başkanım oradaki yatırımı gerçekleştirerek saten kaplama asfalt döşetti. Tabi saten kaplama asfalt zaman içerisinde maalesef tahrip oldu. Çöküntüler oldu. İnşallah 2018’in yaz aylarında Büyükşehir’in talimatları ile oralar tekrar eski haline getirilecek. İkizgöller’de ise geçtiğimiz günlerde TREDAŞ ile anlaşmamızı yaptık, TREDAŞ’a teslimi gerçekleştirildi ve oraya elektrik hattını çektik. Bu hattı çektikten sonra inşallah önümüzdeki günlerde oraya Yap-İşlet-Devret olarak 25 yıllığına oraya bir işletmeci bulacağız. 25 yıl içerisinde 3 yıl periyodik olarak şartnamemize koyarak orada yapılması gereken icraatları yaptıracağız. Buna yüzme havuzundan tutun, konaklamaya, yürüyüş parkına, göletine ve orada balık tutacağımız kadar altyapısı da dahil. Tabi konaklama ile ilgili de buradaki arkadaşlarımız konaklama ücretlerini ödeyerek güzel bir tesise kavuşmuş olacak. Bu da bizim Pınarcamızın elit hale gelmesi için önemli bir proje olduğunu belirtmek istiyorum.”

”BURDAKİ HALK İSTEMİYOR”

Erken saatlerde Çerkezköy’de verilen Termik Santral hakkında bilgilendirme seminerine de değinen Mandalı, ”Tabi ben Pınarcalılara biraz sitemkarım. Geçmiş olduğumuz günlerde Termik Santral ile ilgili Kapaklı’da bir toplantı yaptık, neredeydiniz? Yani gelenler biliyor ama gelmeyenlere soruyorum ben. Yine orada vardınız ama burasının nüfusu 2 bin civarında. 100 kişiyle Pınarca temsil edilmez. Bugün Çerkezköy’de bir seminer vardı. Sağolsun bizim vatandaşlarımız da duyarlı bir şekilde oraya gittiler. Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’nden Kapaklı’ya ve Çerkezköy’e ne yapılacakmış biliyor musunuz? Çok güzel 5 yıldızlı bir otel. ‘Geldiğiniz zaman spası var, masaj salonu var, sabaha kadar rahat bir şekilde yatabilirsiniz uyku sorunlarınız olmaz. Gelin o 500 dekar yere bir sosyal tesis yapalım, sizler de orada konaklayın.’ gibi bir anlayışla başlamışlar. Ama halkın bu konuyla ilgili bilinçli olduğunu gördük ve oradaki Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden gelen memur kardeşlerimiz oradan nasıl kaçacaklarını bilemediler. Hatta bir kişi kalmış, o da konuşmaya devam ediyor. Herhalde ona da yukarıdan öyle bir emir gelmiş. Hani ‘bir kişi kalsa dahi sen orada konuşmaya devam et, biz orayı kaydedelim, orayı ayarlayıp insanları biz koyarız.’ demişler. Photoshop yapacaklar herhalde. Vatandaş orada varmış gibi gidecekler babaya, diyecekler ki ‘Halk istiyor, biz de yapacağız’ diyecekler. Öyle bir şey yok. Buradaki halk istemiyor.” ifadelerini kullandı.

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak törende yaptığı konuşmasında, ” İrfan Başkan tabi ki ciddi boyutlarda şeyler talep ediyor. Bu taleplerin ana sebebi de bu bölgeyi çok sevmesi, bir Kapaklı aşığı olması. Kapaklı’nın 2 bin nüfusundan itibaren şuan 105 bin nüfusuna kadar hizmet vermesi. Elbette bunları isterken de bu heyecan içerisinde gerekirse en yakın dostunu dahi kırmak uğruna yatırımını kapmayı biliyor. Onu ben tebrik ediyorum, kızmak diye bir şey elbette söz konusu olmaz çünkü her şey Kapaklı için olacak.” ifadelerini kaydetti.

”TESİS AÇILIŞI VE TEMEL ATMALARDA DİĞER PARTİ YÖNETİCİLERİNİ GÖREMİYORUZ”

Konuşmasının devamında tesis açılışı ve temel atmalarda diğer parti yöneticilerini de görmek istediğini vurgulayan Albayrak, ”Pınarca’ya 30 Mart 2014’ten önce de geldiğimizde çok büyük bir coşku ile karşılanmıştık. O zaman da sözümüz vardı Pınarca’ya ne isterseler yerine getireceğiz diye. Belki defalarca gittik geldik ama en önemli işin bu su olduğunu seçimden önce de söylemişlerdi. Bugün, artık rahatça musluklarınızda içebileceğiniz bu su ile sizin yılların sıkıntısını gidermiş bir şekilde karşınızdayız. Tabi önümüzdeki günlerde de Kapaklı’da ciddi yatırımların olduğunu göreceksiniz. Önce Kapaklı’nın Pınarca’dan başlamak üzere yenileyeceğiz, geleceğin nüfusuna göre ayarlayacağız. Bütün projelerimiz yerine gelecek. Bu tesisler, yaptığımız tüm bu yatırımlar 105 bin Kapaklı vatandaşı için. Parti ayırımı yapmadan yapıyoruz. Bu yüzden bu tesisin açılışına da parti ayırımı yapmadan herkesin gelmesi gerekir. Bu tesis CHP’lilerin tesisi değil, bu tesis herkesin kullanacağı bir tesis. Fakat ne yazık ki bu tür tesis açılışlarında, temel atmalarda diğer parti yöneticilerini göremiyoruz. Oysa ben hiç ayırt etmeden hepsini tek tek çağırıyor, gerekirse kendim telefon ediyorum. Birlik ve beraberlik içinde olmamız lazım. Her kurum bizimdir. O yüzden hepimiz sık sık bir araya geleceğiz ve 30 Mart 2019’a geldiğimiz zaman da size verdiğimiz sözlerin tek tek yerine getirilmiş olmasının mutluluğu içerisinde olacağız.” dedi.

Konuşmaların ardından tesisin kurdelesi kesilerek hizmete açıldı. Açılan tesis gezilerek bilgi alındıktan sonra Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ve TESKİ Genel Müdürü Şafak Başa tesisin arıttığı sulardan içti.
 

Yukleniyor Galeri Yükleniyor..Lütfen Bekleyiniz.
 • Slider
 • Slider
 • Slider
 • Slider
 • Slider
 • Slider
 • Slider
 • Slider
 • Slider
 • Slider
 • Slider
 • Slider
 • Slider
 • Slider
 • Slider
 • Slider
 • Slider
 • Slider
 • Slider
 • Slider
 • Slider
 • Slider
 • Slider
 • Slider
 • Slider
 • Slider
 • Slider
 • Slider
 • Slider

BU KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER